Strona główna 

 Brygida z Kildare    Płonąca Kobieta - Święta Brygida z Kildare (453-524)

            Święta Brygida jest szczególną Świętą. To najważniejsza kobieta w panteonie irlandzkich świętych. Przekazy o jej życiu poplątane są z wiadomościami o celtyckiej bogini Brygid.
To nie przeszkadza w Irlandii nikomu, a nawet ubarwia i dodaje uroku obu paniom.
Brygida była kobietą światłą i energiczną. Nie przypominała w niczym rozmodlonej, cichej mniszki, mimo, że wszędzie w swoich życiorysach opisywana jest jako osoba cicha, o ogromnej pobożności. Przyjaźniła się z samym św. Patrykiem.
Jej życiorys jak wiele życiorysów irlandzkich świętych ma swoje koleje, ma swoje wersje.. Jest ich aż 6. Często między słowami tylko ustna tradycja. (wersję w języku staroiryjskim, nie przetłumaczoną na polski, napisał Cogitosus)
Brygida urodziła się w 453 roku w Faughart, blisko Dundalk w Irlandii.
Jedni biografowie chcą aby jej rodzice mieli pogańskie korzenie, wiadomo, że ojciec był poganinem, a matka jego niewolnicą , co potwierdzają podobno aż trzy żywoty świętej, a inni dowodzą, że była porwana i przywieziona do Irlandii jako niewolnica z Lusitanii – Luzytanii - rzymskiej prowincji Portugalii.
Jej imię miało pochodzić od bogini ognia – Brigid – którą wielbił jej niepoprawny ojciec – Dubhthach.
Od najmłodszych lat była osoba wspaniałomyślną i chętnie pomagała najbiedniejszym, co doprowadzało jej ojca do rozpaczy, zwłaszcza kiedy oddała trędowatemu wysadzany drogimi kamieniami miecz, ojciec zdecydował, że Brygida nadaje się tylko do klasztornego życia.
W dzieciństwie była pasterką bydła i owiec, wyplatała tajemnicze krzyże, które do dziś są czczone jako święte i ogromnie popularne w najróżniejszych postaciach i umieszczane na najbardziej zaskakujących irlandzkich pamiątkach.

           Brygida została zakonnicą, a wkrótce założyła podwójny klasztor w Kildare dla mnichów i sióstr, podobno była tez założycielką klasztoru w Clara – w hrabstwie Offaly.
Mieszkała w Kildare, gdzie miała swoją celę pod wielkim dębem. Zawsze żyła w zgodzie z przyrodą i wiele jest takich przekazów w jej życiorysach.
Opactwo w Kildare szybko stało się wiodącym i prestiżowym klasztorem w Irlandii, a nawet słynnym w całej chrześcijańskiej Europie.
W jego skryptorium powstawała bezcenna, przepięknie ilustrowana Księga z Kildare, która podobno była tak piękna jakby same anioły ją tworzyly. Niestety, księga, która być może przyćmiłaby nawet księgę z Kells, zaginęła w okresie reformacji. A klasztor w Kildare, jeden z najstarszych w Irlandii został zburzony przez Normanów w 836 roku.
Święta Brygida zmarła w 524 roku i została pochowana pod ołtarzem klasztornym, ale jej szczątki zostały przeniesione do Downpatrick, gdzie razem pochowano je ze szczątkami Św. Patryka i Kolumby. Jej czaszka została przewieziona do Lizbony.
Św. Brygida jest patronką Irlandii, zwaną także Celtycką Marią.
Do Kildare i Faughart, miejsc z którymi była związana przybywają dziś pielgrzymki. W całej Irlandii jest kilkanaście studni Św. Brygidy, z których woda ma właściwości uzdrawiające ciało a przede wszystkim duszę.

W Irlandii jest patronką prac na roli, bydła, nowego życia, poezji, odnowy i lecznictwa.
Jej najważniejsze przesłania – pieśń, rękodzieło, poezja, płomień wiedzy.

Jej święto to 1 lutego, ale najważniejszy dzień 31 stycznia – to wigilia dnia świętej.

Wstęgi dla Brygidy od Marioli
               Była prawdziwą patronką pokoju i pojednania, często musiała godzić zwaśnionych władców irlandzkich klanów a jej krzyże słomiane były znakiem chęci zawarcia pokoju, dobrej woli i przyjaźni.
Przedstawiana jako zakonnica z płomieniem nad głową i świecą w dłoniach,
Brigida chrześcijańska ma wiele wspólnego z Brygid – triumfującą boginią, ognistą strzałą, która w mitologii celtyckiej jest córką Dagdy. Zwana ogniem inspiracji, patronką poezji, Ogniem Paleniska. Brygida pogańska jest boginią płodności i patronką uzdrowicieli oraz jak na ognistą boginię przystało patronką Kuźni – kowali i wojowników, boginią druidów i patronką świętego ognia z Kildare (widocznie wspomaga swoją imienniczkę).

               Brygid celtycka miała podobno jeszcze dwie siostry – a więc jak w mitologii celtyckiej – trzy najwazniejsze kobiety – dziewczyna, matka i staruszka (Maiden, Mother, Crone)
Wszystko się łączy i to jest najpiękniejsze i najbardziej inspirujące. Brygida jest cudownym połączeniem celtyckiej mitologii z chrześcijańskimi obrzędami.
Jest płomienną kobietą, która obraca kołem czasu i pór roku, gdy chodzi po ziemi w swoje święto coraz więcej jest wiosennej nadziei i jasności.
Jest też właścicielką sadu jabłoni dokąd ściągały pszczoły aby naczerpać magicznego nektaru.

            Noc Brygidy

            Życiorysy obu pań łączono i nie sposób dzisiaj oddzielić zdarzeń z życia płomiennej Brygidy od życiorysu opatki z Kildare a ponieważ bogini była mityczna to chrześcijańska Brygida do dziś ma kłopoty z zaistnieniem na realnej scenie życia... Ciągle ktoś usiłuje udowadniać na ile naprawdę istniała Św. Brygida.
Ale czy to ma znaczenie? Obie panie mają fantastyczne charaktery, są dzielne, wspaniałomyślne, szczere i wielkiego serca. Za swoje ogromne magiczne możliwości są czczone właściwie jak jedna osoba, trudno doprawdy oddzielić którą Brygidę obdzielamy kultem.
1 lutego jest świętem Imbolc kiedy to Brygida miała przynosić wiosnę, nie jest to wcale za wcześnie jak nam się wydaje w naszych wschodnich zimnych miejscach. Pierwsze oznaki wiosny już sa widoczne w lutym – rodzą się jagnięta, ptaki spiewają coraz odważniej, dzień staje się dłuższy.
Obie panie mają święto tego samego dnia.

Wstęgi dla Brygidy od Agnieszki

                Każdy w Irlandii wie, że w ten specjalny dzień obowiązują pewne stałe prawa, w przeddzień należy wysprzątać dom, upiec ciasto, przyjąć gości, w żadnym wypadku nie odmawiać potrzebującym. Zeszłoroczny słomiany krzyż Św. Brygidy należy spalić a nowy powiesić u sufitu. Wywiesza się również części ubrania i wstążki aby Brygida wędrując po kraju i po świecie dotknęła ich i pobłogosławiła ich właścicielom na następny rok.
31 stycznia był u nas śniegowy, ale to nie szkodzi. Wieczorem z tekstami o płomiennej kobiecie, która ma zakręcić kołem wieszamy nasze wstążki na jabłoni w ogrodzie.
Pada śnieg. W nocy wyglądam przez okno.. czy widzę czyjeś ślady na śniegu. Podobno w Irlandii zostawia się płonące ognisko i Brygida je utrzymuje do rana, wtedy wiadomo, że naprawdę była.
Rano budzi nas słońce, piękny dzień, chłodny ale już z oddechem wiosny, jak nie wierzyć w cuda?
  

Błogosławieństwo Św. Brygidy

Niechaj Brygida błogosławi dom, w którym mieszkasz
Błogosław każde serce, które bije pod jego dachem
Błogosław każdą rękę, która trudzi się by przynieść radość


Modlitwa do Św. Brygidy

Brygido,
Ty byłaś kobietą pokoju
Ty przyniosłaś harmonię, tam gdzie był konflikt
Ty wniosłaś światło do ciemności
Ty przyniosłaś nadzieję pognębionym
Niechaj płaszcz twojego pokoju
Przykryje tych, którzy są udręczeni i niespokojni i niechaj pokój zostanie mocno
Zakorzeniony w naszych sercach
Pobudź nas abyśmy działali sprawiedliwie
Brygido, ty byłaś głosem dla zranionych i utrudzonych
Wzmocnij to, co jest w nas słabe
Ucisz nas w spokoju, który leczy i słucha
Obyśmy wrastali każdego dnia w większą całość
W myśli, ciele i duchu.